Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2021 12:55 (Üye) Soru : Merhaba, ise iade talepli olmayan bir ihtiyari arabuluculuk sozlesmesi imzalanacak ve bu islem onceden isten cikisi yapilan bir calisan ile de yapilacak. İhtiyari arabuluculukla imzalanan arabuluculuk sozlesmelerinde de fesih tarihi otelenip ihtiyari arabuluculuk sozlesme tarihi olur mu? Yoksa ise iade talepli olmadigi ihtiyari bir arabuluculuk sozlesmesi oldugu icin fesih tarihi arabuluculuk sozlesme tarihi olmaz mi?

Cevap : İhtiyari arabuluculuk, tarafların bir arabulucuya gitme zorunluluğu olmadığı halde uyuşmazlığın çözümü için dava açmadan önce arabulucuya başvurmayı tercih etmesidir. Taraflar üzerinde tasarruf edebilecekleri her türlü özel hukuk uyuşmazlığıyla ilgili ihtiyari arabuluculuk yoluna başvurabilir. İşçi ve işverenin anlaşması halinde ihtiyari arabluculuk tarihini belirleyebilir ve sözleşme tarihini netleştirebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.