Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2021 10:04 (Üye) Soru : Merhaba, 2.sınıf bir müşterimiz yurt dışı e-ticaret sitesinden ve yine yurt dışından ürün alıp Türkiye ye giriş olmadan yine yurt dışına satış yapmaktadır. Soru -1) E-Ticaret sitesinin alış belgesini mal alış belgesi olarak kayıtlara alabilir mıyız? Soru-2) Bu alış belgesi için KDV-2 beyanı vermeli miyiz? (Bu ürünler Türkiye ye girişi olmadan satılmaktadır.) Soru-3) E-Ticaret sitesinin satış belgesine istinaden Kdv den istisnalı satış faturası düzenleyip gelir göstermemiz doğru mudur? Teşekkürler

Cevap : 1-Alış belgesi fatura ve fatura yerine geçen belge olması gerekir.Yurt dışından ithal edilen mallar için Gümrük beyannamesi gerekir.Gümrük vergisi ,KDV ve diğer vergiler ödenir. 2-KDV 2 sayılı beyanname HİZMET alımı için düzenlenir. Mal ithali yukarıdaki sisteme göre yapılır. 3-Yurt içinde satılan mal için KDV alınır.İstisna olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.