Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2021 12:52 (Üye) Soru : Hurdacılık( geridönüşüm)/ toplama ayrıştırma iştigal konusu ile faaliyet gösteren firma hakkında soru sormak istiyorum ( çevre bakanlığından lisanslı), *Firma "üstübü tekstil atığı, hurda tehlikesiz tekstil atığı,hurda ram kenarı " gibi malzemeleri fabrika müşterilerinden alıyor ve cinslerine göre ayırıyor pamuk, polyester gibi **Ayırma işleminden sonra diğer müşterilerine satıyor bunları satın alan müşterilerin bir kısmı makinelerinde açıp tekrar iplik yapıyor bir kısmı da alıp üzerine kar koyup başkasına satıyor. Bu durumda ; İlgili firma satın aldığı malları toplama ayrıştırma işlemine tabi tutup cinslerine göre ayırdıktan sonra satarken Kdv den istisna olarak mı fatura kesmeli? Yoksa %8 kdv ile mi kesmeli?

Cevap : KDV istisnası Hurda olarak teslimlerin de uygulanır Hurdadan üretilen mal hangi oran a tabi ise o oranda KDV ne tabi olur.. Örneğinizdeki mal için % 8 KDV hesaplanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.