Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2021 16:16 (Üye) Soru : KİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI ticaretiyle iştigal eden mükellefimiz vergi mükellefi olmayan şahıstan binek araç almış olup , vergi mükellefi olan bir şahsa aracı satmıştır. Alışımızda vergi mükellefiyeti olmaması sebebiyle kdv yüklenilmemiştir. Araç alış bedeli 50.000 tl satış bedeli ise 57.000 tl . Araç satışı için keseceğimiz faturada araca kdv uygulanmamak koşuluyla arada oluşan 7.000 tl lik fark için uygulamamız gereken kdv oranı nedir ?

Cevap : 7.000 TL için % 18 oranın kDV hesaplanır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerin binek otomobil alımlarında yapılan KDV indirimi hakkındaki değişiklik 22/3/2019 tarihli ve 30722 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanmıştır. 2.el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde KDV oranının %18 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce; - %1 KDV oranı uygulanarak SATIN alınan binek otomobillerinin tesliminde %1, - %18 KDV oranı uygulanarak SATIN alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacaktır. KDV ÖDENMEDEN ALINAN binek araçlar için ÖZEL MATRAH uygulaması ile yapılan teslimde alış satış arasındaki farka %18 KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.