Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2021 16:51 (Üye) Soru : Üstadım kolay gelsin, 2020 yılı 9.ay muhtasar beyannamesini süresinde vermeyi unuttum 2020/Aralık ayında pişmanlıkla verdim.Vergi dairesi bunu pişmanlıkla verilmiş kabul etmiyor.Pişmanlık süresinde verilmiş beyannameleri düzeltme amacıyla verilendir diyor ve böyla yorumlayarak %05 indirim hakkımızı reddediyor. Sorum şu:Pişmanlıkla beyanname nasıl ve hangi tür beyanname için verilir.Teşekkürler

Cevap : Pişmanlık beyannamesi verilmeden önce VD nin Beyanname verilmedi diye bir yazısı veya uyarısı var ise Pişmanlık hükümleri uygulanmaz.Aksi durumda Pişmanlık hükümleri uygulanır. "Pişmanlık süresinde verilmiş beyannameleri düzeltme amacıyla verilendir " söylemi yanlıştır. VUK 371. maddeye göre süresinde verilmeyen beyannameler PİŞMANLIK HÜKÜMLERİNE (Pişmanlığı kesen haller yok ise) göre verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.