Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.09.2021 11:50 (Üye) Soru : Günaydın sorum KDV TEVKİFATI İLE İLGİLİ HAFRİYAT İŞİ YAPAN MÜKELLEFİMİZ YAPTIĞI HAFRİYAT VE KIRICI ÇALIŞMASI YAPARAK FATURA DÜZENLEMEKTEDİR. KESTİĞİ FATURALARDA KDV TEVKİFATI UYGULANACAKMI UYGULAYACAKSA ORANI NEDİR. KDV TEVKİFATI UYGULAYACAK VEYA UYGULAMAYACAKSA KIRITERİ NEDİR BUNU SORMAKTAKİ AMACIM FATURA DÜZENLEDİĞİ YER İHALELİ İŞ YAPIYORSA VEYA YAPMIYORSA DEĞİŞİRMİ İŞ ORTAKLIĞI FİRMALARINDA YAPILAN İŞLERE KDV TEVKİFATI VARMI TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

Cevap : İNŞAAT İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI YAPILACAKTIR. ORAN 4/10 YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ: "BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz. KDV Tevkifatına tabi olacak işlemler için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf "
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.