Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.09.2021 08:43 (Üye) Soru : Merhabalar, 2016, 2017,2018 yılları için vergi mükellefi olmayan bir gerçek kişi adına ilgili yıllar için matrah artışı yapmak istiyoruz. Gelir vergisi yönünden yapacağımız matrah artışının yanı sıra KDV yönünden de matrah artışı yapmak gerekir mi? Kdv yönünden matrah artışı yapmamamız durumundan ilgili yıllarda Kdv ‘nin konusuna giren konularda bir yaptırımı olur mu? Teşekkürler.

Cevap : Vergi mükellefiyeti olunmayan yıllar için KDV artırımı yapılamaz. Ancak İlgili yıl/yıllar için öce mükellefiyet kurulur Verilmeyen beyannameler VUK 371. madde hükümlerine göre pişmanlık ile beyannameler verilebilir. GV Matrah artırımı içinde önce Mükellefiyet kurulacak ilgili yıl/yıllar için aşağıdaki linkde bulunan açıklamaya göre beyanname verilebilir. PİŞMANLIK İLE VERİLECEK BEYAN LİNKİ https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/7326_Pismanlik.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.