Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.09.2021 09:48 (Üye) Soru : Günaydın, değer artış kazancında iktisap tarihinden itibaren 5 yıl süre belirlenmiştir. Bu süre her ne kadar tapu tescilini baz alsada bazı yorumlarda tapuların geç tescili olma durumunda konutun oturuma hazır hale gelmesi esas alınır yazıları vardır. Sorum şudur; 5 yıllık sürenin başlangıcında tapu tescilimi yoksa bu tarz özellik arz eden durumlar dikkate alınabilir mi?.. Yani tapu tescili 2018 ama oturum 2014 yılında başlayan bir konut için sormaktayım.

Cevap : G.menkul hukukunda TAPU TESCİLİ dikkate alınır. G.menkulün el değiştirilmesi tapu tescili ile olur. Oturma fiili sadece Emlak vergisi uygulamasında geçerlidir. Tapuda arsa olarak (kat irtifakı) tescilli olan evde oturulması halinde Arsa vergisi değil, Bina vergisi ödenir. Her yazıya ,her yoruma itibar etmeyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.