Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.09.2021 11:19 (Üye) Soru : 1-7326 kapsamında ticari mal matrah arttırımında bulunan kişinin defaten 30.09.2021 de bu borcu ödemesi gerekiyor yazıyor eğer ödeyemezse bu borcu bir kaç gün sonra faiziyle ödeyebilirmi 2-bu ticari mal matrah arttırımında indirilecek kdv ye yazılan tutar ödendiği ayda beyannameye yazılır deniyor ödeme geç yapılırsa kdv ve işletmeye alınan mal açısından ayrı ayrı değerlendirecek olursak hangi ayda kayda alınır teşekkürler

Cevap : 1-"ticari mal matrah artırımı" diye bir tanımlama olmaz. "İŞLETMEDE FİİLEN OLAN ANCAK, KAYITLARDA YER ALMAYAN EMTİA" "KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE OLMAYAN MALLAR" tanımlaması olur.(Kısaca stok affı) Stok affından yararlananlar ödenmesi gereken vergiyi vadesinden ödemez ise gecikme zammı ile öder. 2-KDV indirimi; ödemenin yapıldığı ay yapılır.Kayıt işlemin yapıldığı tarih de olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.