Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2021 11:30 (Üye) Soru : Ticari faaliyetimin başlamasından daha önceki bir tarihte noter satış sözleşmesi ile ikinci el taşıt aldım.Taşıtımı ticari faaliyetimde kayıt altına almam için gider pusulası düzenleyeceğim.Taşıtımın amortisman ayırımını noter satış sözleşme tarihinden itibaren mi yoksa gider pusulasının tarihinden itibaren mi yapmalıyım? Ayrıca taşıtın noter satış sözleşmesi bir önceki yıl tarihli olsaydı amortisman ayırmaya hangi yıl itibarıyle başlayacaktım.Aracın kullanım ömrü 5 yıl hangi tarihte başlar.Çünkü noter satış sözleşmesine göre 1 yıl dolmuş ve ömrü 4 yıl kalmış olacak.Teşekkü ederim.

Cevap : Trafik de sizin adınıza tescilli taşıt için kendi kendinize Gider pusulası düzenlenmez. İşinizde kullanacağınız taşıt için VD bilgi verilir ve taşıt normal alım satım bedeli ile (emsal bedel) deftere kayıt edilir ve giderleri kayıtlara alınır.Amortisman ise Faydalı ömür ilkesine göre taşıtın modeli (yılı) dikkate alınarak ayrılır. Örneğinize göre 4 yıl amortisman ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.