Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.09.2021 11:04 (Üye) Soru : Merhaba bir ltd.şit. mükellefimizde 2020 yılı sonu itibari ile 120 nolu hesapta bakiye gözüküyor ama gerçekte bu firma bizim mükellefin vergilerini ödemiş ama biz kayıtlarımızda vergileri kasadan ödemiş olarak göstermişiz aynı şekilde çek alınmış ama çeklerin bir kısmını tahsil etmiş olmalarına rağmen hala alınan çeklerde gözükmekte. Sonuç olarak yıl sonu bilançosunda kasa hesabında da çok az para olmasına rağmen alınan çekler ve 120 hesabın bakiyesi de olduğundan fazla. Kayıtlarımızda düzeltme yapmak için 7326 sayılı kanun da bulunan kasa affı beyannamesinde yer alan diğer işlemler kısmında bu hesap kodlarını ve tutarları göstererek işlem yapabilirmiyiz ?

Cevap : Kasa düzeltmesinde 100-131-231 hesaplar kullanılır Diğer hesaplar kavramının tebliğde açıklaması ve hesap kodu olmadığı için yorum yapamıyoruz. Bahsettiğinizi hesaplar TDHP kurallarına göre kullanılmış olsa idi; bu sonuç çıkmazdı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.