Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.09.2021 11:35 (Üye) Soru : Sayın Danışman ım Merhaba, A.Ş Hastane olarak faaliyet gösteren Müşterimize Bünyesinde Serbest Meslek Makbuzu Karşılığı Hizmet veren doktorlarla ilgİli olarak Kdv - Kurumlar - Stopaj ve Damga vergisi yönünden inceleme başlatılmıştır. İnceleme başlatılmadan bahsi geçen doktorların faaliyetine ilişkin vergi inceleme raporu düzenlenmiştir Ve buna göre ilgili doktorların faaliyeti bağımlı olarak değerlendirilmiş ve çalışmanın ücret olarak nitelendirilmesi gereği söylenmiştir. Sorum, Hastanemize ilgili doktorlara ödenen makbuz tutarlarının ücret olarak nitelendirileceği ve bundan dolayı Gelir Vergisi ve Damga vergisi yönünden tarhiyat yapılacağı gözükmektedir. Peki ilgili doktorların adımıza düzenlediği SM Makbuzlarındaki Kdv ve Muhtasar beyanname ile ödediğimiz Gelir Vergilerine ilişkin bir iade veya mahsup söz konusu olabilir mi Tşk Kolay gelsin

Cevap : Düzenlenecek Rapor ile tarh edilen vergi ve kesilecek cezaya Vergi mahkemesinde dava açmanızı öneririz. Mahsup işlemi için raporda nasıl belirtileceğini bilemediğimiz için yorum yapamıyoruz. Müfettiş raporunda kesilen vergilerin mahsubunu ve KDV nin iadesi konusunda nasıl bir değerleme yapacağını bilemediğimiz için yorum yapamıyoruz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.