Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.09.2021 14:02 (Üye) Soru : Merhaba sayın yetkili , Serbest meslek erbabı olan gelir mükellefi kişi muayenenin bir odasını başka bir doktor arkadaşına kiraladı. Diğer doktor arkadaşı da vergi mükkellefi olacak. Biz Stopaj kesintisi yapıp mülk sahibine kira ödemesini yapıyoruz. Biz almış olduğumuz kira için makbuz mu kesicez ( 18 kdv li ) , yada karşı taraf kira stopajı mı kesicek ? İlgi ve alakanıza teşekkür ederim. Hangi işlemi yapmak doğru olur ?

Cevap : Kiralanan yerin başak bir mükellefe kiraya verilmesi halinde elde edilen gelir GMSİ dır. Alt kiracı ; kiradan GV stopajı yaparak bankadan ödeme yapacak Kira geliri elde eden Kişi( doktor); Kira bedeli için e-smm DÜZENLEMEZ. KDV HESAPLAMAZ. Elde edilen Kira geliri Yıllık GV beyannamesinde GVK 86. maddesindeki koşullara göre beyan edilecek , hesap edilen vergiden kesilen GV stopajı mahsup edilecek dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.