Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.10.2021 11:35 (Üye) Soru : İyi günler üstadım.Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefi aktifine kayıtlı bina için yeniden değerleme yapmak istiyor.Değer artışını 522 hesapta takip edeceğiz.Sorum şu ileride firma kapanış yapar ise 522 de bekleyen tutar için bir vergilendirme yapılacakmıdır.Yada 522 hesap bakiyesini 500 sermaye hesabına mı aktarmalıyız.Böyle olunca da bir vergilendirme olur mu değer artış tutarı için.Ama gerçek kişi mükelleflerde 500 sermaye hesabı kayıtlı sermaye olmuyor.Nasıl bir yol izlememiz gerekir.Teşekkürler.

Cevap : Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler Bilançolarında kayıtlı ATİK leri için Yeniden değerleme yapabilir (VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ SIRA NO: 530) . 522 hesabında tutulan yeniden değerleme artışlarının işletmeden çekilmesi, başka bir hesaba nakledilmesi durumunda bu işlemlerin yapıldığı dönemde gelir veya kurumlar vergisine tabi tutulur. Özel fonların (522) sermayeye ilave edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.