Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.10.2021 14:44 (Üye) Soru : Sayın Danışman; Bir depo da kurye olarak dağıtım yapan sigortalı bir çalışan 03.09.2021 da motorla kaza yapıp hastaneye gidiyor. Aynı günde işi bırakmak istiyor. 03.09.2021 e işten çıkışı verilen bu çalışan işverene herhangi rapor aldığından bahsetmiyor. 3-5 Eylül 2021 tarihli 3 günlük iş kazası raporu sistemde görünüyor şuan. İşveren muhasebeye işkazası ile ilgili hiçbir bilgilendirme yapmıyor. Soru : rapor onay zamanı geçtiği için şuan raporu onaylamak mı daha avantajlı işveren için yoksa hiç onaylamamak mı. İki türlü de aynı cezayı mı alır. İzlenmesi gereken en doğru yol konusunda desteğinizi rica ederiz. Teşekkürler.

Cevap : Motorla kaza yaptı diyorsunuz. Kaza yapan için iş kazası raporu tutmanız gerekiyor. İşçinin rapor aldığında bana bu dönemde çalışıp çalışmadığını bildirmek zorunda olup bu bildirimin yapılmaması kanunda 102. Maddede para cezası ile cezalandırılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.