Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.10.2021 09:16 (Üye) Soru : sayın danışman,şirketimiz has altın ticareti ile iştigal etmektedir.şirket ortağından döviz borçu alarak stokuna altın almıştır.Şimdi bu altını aynı ortağa döviz karşılığı satmak suretiyle çıkış yapmak istemektedir. T.mal hesabı ve ort.borç hesabındaki dövizi değerlemek suretiyle ort.borç hesabını kapatmamızda bir sakınca var mıdır.(kur karı ve zararı karşılıklı olmaktadır) Tutarlar yüksek olduğu için yanlışlık yapmak istemiyorum.Banka ile ilgili bir işlemimiz olmayacak gözüküyor doğru mu tşk

Cevap : Döviz olarak alınan borç; Döviz olarak veya TL karşılığı olarak ödenir. Bu ödemede Kur değerlemesi yapılarak 646-656 hesaplar kullanılır. Altın olarak ödemenin yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgimiz yok GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.