Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.10.2021 10:16 (Üye) Soru : Sn. Danışman, Asgari ücretli çalışana İlave AGİ desteği oluyor. Peki Asgari ücretin biraz üstünde çalışanın maaşı da Eylül ayı itibari ile Asgari ücretin altında kalıyor ama program ona İlave AGİ uygulamıyor. Kanunda sadece Asgari ücretlinin maaşına mı AGİ ilavesi uygulanıyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap : Kullandığınız program için programcağızla ile görüşünüz. Bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da Ek AGİ UYGULANACAK Fark; Medeni duruma bakılmaksızın hesaplanan AGİ tutarına eklenir.(GVK MD:32) 303 Seri Nolu GVK Gn.Tb. Hükümlerine göre; Çalışanın Net ücreti, SADECE KENDİSİ İÇİN asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere, içinde bulunulan yılın Ocak ayına ilişkin ödenen net asgari ücretin altında kalanlara, bu tutar ile bu tutarın altında kalındığı aylara ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilir. Bu fıkrada geçen net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgari geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.