Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.10.2021 10:48 (Üye) Soru : mrblar şiketimizin faaliyet konusu peyzaj ve miamarlık hizmetleri beş yıl önce şirket genel merkezi kurmak üzere şirket üzerine bir arsa alındı geçen sürede arsa üzerine herhangi birşey yapılamadı şimdi bu arsa şirket ortaklarına hissesi oranlarında satılmak isteniyor. bu arsa satışında şirket aktifinde iki yıl kaldıktan sonra satılan taşınmazlarda uygulanan kdv ve kurumlar vergisi istisnasından faydalanmasında bir engel varmıdır.uygulama nasıl olmalıdır.

Cevap : Engel olup olmadığı konusunda KVK 5. maddesindeki ve KDVK 17/4 g maddesindeki şartları inceleyiniz. Şartlar uygun ise istisna uygulanır.Satış dan elde edilen kazancın % 50 si ve Düzenlenecek Faturada KDV istisnası uygulanır.KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.