Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.10.2021 12:02 (Üye) Soru : Merhaba, 1 yada 2 günlük raporlarda vizite sisteminden arşiv bölümünden raporları onaylamak zorunluluğu varmı dır? Bu raporlar için SGK ödeme yapmadığı için İşverenler bu raporları yok sayıp Prim gününü 30 gün olarak belirtebilmektedirler. Prim günü 30 gün belirtildiğinde rapor 1 yada 2 günlük olsa bile istirahat sürelerinde çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmeli midir. Bu raporlarda idari para cezası yansıtılır mı?

Cevap : İstirahatli olan sigortalının raporlu olduğu süre zarfında çalışıp çalışmadığının SGK’ya bildirilmesi gerekir. aylık prim hizmet belgesinde eksik gün nedeni 01 kodu ile (istirahat) bildirilen sigortalılar için yapılan bildirim çalışılmadığına dair bildirim yerine geçtiğinden, istirahatli olan sigortalılar için eksik gün nedeni 01 istirahat seçilmiş ise e-Bildirge programlarında “istirahat sürelerinde çalışmamıştır.” kutucuğu işaretlendiği takdirde ayrıca çalışılmadığına dair bildirim yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Çalışılmadığına dair bildirimleri süresi içinde yapmayanlara idari para cezası uygulanır.bir veya iki günlük istirahat raporunun hemen ardından raporun devamı niteliğinde yeniden bir veya iki günlük istirahat raporu alınması ve istirahatlı olunan gün sayısının kesintisiz üç gün veya üzerinde olması halinde SGK tarafından üçüncü günden başlanılarak iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Haliyle bu durumda çalışılmadığına dair bildirimin yapılması veya aylık prim ve hizmet belgesinde “İstirahat sürelerinde çalışmamıştır” kutucuğunun işaretlenmesi ihmal edilmemelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.