Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2021 13:00 (Üye) Soru : Merhaba , serbest bölgeden limana kadar yapılan sevkiyatlara ilişkin düzenlenecek faturalarda e- irsaliye yerine e-arşiv faturası düzenlenmesi ve e arşiv faturaya irsaliye yerine geçer ibaresi eklenmesi doğru bir uygulama olur mu? Gümrük işlemlerinin yapılması açısından fatura irsaliyeden daha önce düzenleniyor fatura tarihi irsaliye tarihinden önce olacaktır,taşıyıcıya ait kimlik bilgileri de temin edilememekte veya geç temin edilmektedir.

Cevap : Gümrük işlemlerinin yapılması açısından fatura irsaliyeden daha önce düzenleniyor ise ; Malın sevkinde Sevk irsaliyesi veya e-irsaliye düzenlenmesi gerekir . e - irsaliye düzenlendiği anda taşıyıcıya ait bilgiler neden geç temin edilsin ? Araç yükleme yapıldığı an bilgiler sürücüden alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.