Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.10.2021 17:18 (Üye) Soru : Merhabalar, Mali müşavir olarak Mart/2021 döneminde ikinci el bir araç almış ve aktifime kaydetmiş bulunmaktayım. Bu araca istinaden 1. geçici vergide amortisman da ayırdım. Söz konusu aracı Eylül/2021 döneminde satışını gerçekleştirdim. Bu durumda sorularım şöyle; 1) Araç için fatura kesmem gerekir mi? 2) Araç için keseceğim faturada KDV olacak mı? 3) KDV olacaksa eğer; araç alım- satımı arasındaki gelir farkı üzerinden mi KDV hesaplanacak yoksa toplam satış bedeli üzerinden mi hesaplanması gerekir? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Araç satışı için Fatura değil e-smm düzenlenecek .Makbuzda % 1 kdv hesaplanacak alım satım arasındaki fark gelir veya gider mukayesesinde olur KDV açısından olmaz Toplam satış bedelinden KDV hesaplanır. İkinci el taşıt alım satımı yapanlar kdv yönünden alış satış mukayesesi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.