Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.10.2021 15:27 (Üye) Soru : E Fatura mükellefleri birbirlerine E- Arşiv fatura düzenlerse ve fatura iptal etme günü aşılırsa bu faturaların iptali nasıl olur ve nasıl bir yol izlenir. Ayrıca geçmiş dönemde böyle bir hata daha yapıldıysa ve bu hata fark edilmediyse nasıl bir yol izlenmelidir.

Cevap : Merhaba; e-fatura mükellefleri e-fatura düzenlemelidir. E-arşiv fatura düzenlendiyse de fatura yok hükmünde sayılmaz kabul edilir ancak özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalınabilecektir. İptal/itira işlemleri e-Arşiv Fatura ve e-SMM belgelerinin iptal işlemlerinde 8 günlük sürenin tespiti e-belgenin alıcıya iletilme tarihinden itibaren başlar. İptal işlemi her durumda 8 günlük süre içinde yapılmalıdır. Sorunuz kapsamında iade fatura düzenleme şartları oluştuysa iade fatura düzenleyenebilir ancak e-fatura olarak iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.