Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.10.2021 15:38 (Üye) Soru : Temmuz Ayı İçersinde Kurye Faaliyeti Mükellefiyeti Açıldıktan Bir Süre Sonra Şahıs Firma Sahibi 1 Adet Faaliyet Dışı Kullanımda Olmak Kaydıyla Şahsına Özel Motosikleti Noter Araç Satış Sözleşmesi Kanalıyla Satın Almıştır,Satıcı Tüzel Kişiliğe Sahip Olduğu Halde Ayrıca Fatura Düzenlenmemiştir. Daha Sonra İleride Kullanma İhtimaline Göre Motor Firma Aktif Kayıtlarına Aldırıldı. 9. Ay sonu İtibariyle de Şahıs Kurye Faaliyete Son Verme Kararı Aldı. (Yurt Dışına Çıkıyor) Faaliyete Son Verilme Sesebiyle Henüz Amostirman Dahi Ayrılmamış Bulunan 1 Adet Motorsikleti Kayıtlarımızdan Çıkarmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir.

Cevap : ;İşletmeye kayıt edilen motorsiklet veya taşıtı satışı için Fatura düzenlenecektir. Faturada satış bedelinden % 18 KDV hesaplanacaktır. Amortisman ayrılıp ayrılmamasının önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.