Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.10.2021 10:57 (Üye) Soru : Sayın danışman Getir, Banabi büyük ayakkabı lostra firmaları, Trendyol vb firmalara esnaf moto kurye olarak çalışan mükellefler ilgili firmalara kesecekleri faturalarda tevkifat uygulayacak mıdır ? Bu ilgili firmalar motoru, yakıtı, giysiyi vb ekipmanları mükellefin kendisine ve mükelelfin çalışanlarına kendileri temin edip veriyorlar. Siparişler aplikasyon yolu ile mükellefe ve elemanlarına ulaşıyor. Onlarda taşıdıkları ürün adet başına, kilometresine vb durumlara göre bedel tahsis ediyorlar. Bu durumda kesilcek faturada kdv tevkifatı olmalımıdır. Olacaksa yük taşımacılığı olarak mı iş gücü temini olarak mı değerlendirilmelidir.

Cevap : Motosikletle yapılan kurye işi için KDV Genel Uygulama Tebliğini de Belirlenmiş alıcılara ve TÜM KDV mükelleflerine verilen ve KDV dahil bedeli 2.000 TL'yi aşan KURYE taşımacılığı hizmeti (2/10) oranında tevkifata tabidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.