Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.10.2021 14:46 (Üye) Soru : Merhaba, Yurt dışında yaşayan yabancı uyruklu bir kişi, Türkiyede bir AŞ. kurmak istiyor. Şirket müdürü olarak, Türkiyede ikamet izni bulunan yabancı birini atamak istiyor. Türkiyede ikamet izni bulunan ve dışardan şirket müdürü atanan yabancı kişinin SGK. karşısındaki durumu nasıl olacak? Teşekkürler

Cevap : UİK m.10/V’e göre 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş olan; * Limited şirketlerin şirket ortağı olan müdürü, * Anonim şirketlerin şirket ortağı olan yönetim kurulu üyesi, * Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin yönetici olan komandite ortağı, olan yabancılar çalışma izni alarak çalışabilirler. Görüldüğü üzere kanun YK üyesi, müdür ve kanunen yönetici sıfatı taşıyan komandite ortakları şirketin çalışanı olarak kabul etmiş ve çalışma iznine tabi tutmuştur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.