Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2021 13:54 (Üye) Soru : Merhabalar Üstad; Ücret bordrolarında fazla mesaileri gösterirken saat bilgisinin yazılmaması olası bir sgk belge denetiminde sıkıntı yaratırmı ? Fazla mesai tutar var fazla mesai saati bordroda yok. Teşekkürler..

Cevap : Doğrulayıcı belge olarak ücret hesap pusulası kullanılmalıdır. İşveren işçiye işyerinde yaptığı ödemeler ile ilgili veya bankaya yaptığı ödemeler ile ilgili ücretinin hesabını gösteren bir pusulayı (işveren imzalıyor) imzalayarak veya iş yerine ait özel bir sembolü basarak işçiye vermelidirBu Pusulada a) Ücretin ne zaman ödendiği, b) Ücretin hangi döneme ait olduğu, c) Ücret ve Fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, Bayram tatili ve genel tatil ücretleri gibi her çeşit ekleme olmalı, d) Vergi, sigorta primi, avans mahsubu, icra veya nafaka kesintileri ayrı ayrı yer almalı, e) İşveren imzası veya kaşesi/özel işyeri işareti olmalıdır. Bu işlemler damga vergisi ile her çeşit resim ve harçtan muaftır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.