Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2021 13:59 (Üye) Soru : Merhaba, S.Meslek Erbabı bir müşterimin babası vefat etti.Babasının yazlığında kalan bekçiden dolayı sgk dosyası vardı.Baba vefat edince tek mirasçısı olan müşterime sgk dosyası intikal etti. Bekçinin SGK sından dolayı baba hayattayken bordrosundan stopaj kesintisi olmamıştır. Müşterime dosya intikal ettiğinden maaşlı bordrolu bekçiden babada olduğu gibi stopajsız bordro mu düzenleyeceğiz. Açılışta babası döneminde kolay işverenlik tercih edilmemiş bordrolu çalıştırmışlar vergi dairesinden de her ay damga vergisi tahakkuk etmiş. baba vergi mükellefi değildir. Müşterim vergi mükellefiyeti devam etmektedir. Teşekkür ederim

Cevap : İntikal ile gelen dosyaya yeni işverenin mükellefiyetini bildiren dilekçe ile başvurup dosyanın nevi değişikliğini yapmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.