Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2021 09:26 (Üye) Soru : Merhabalar Üstadım;Sorularım BA-BS formları ile ilgili; 1-Mükellef olmayanlardan alınan 5.000,00 TL ve üzeri Gayrimenkullerin,BA formunda gösterilme zorunluluğu 2-Mükellef olmayanlardan alınan 5.000,00 TL ve üzeri Noter satış sözleşmesi ile alınan binek oto ve diğer motorlu taşıtların,BA formunda gösterilme zorunluluğu 3-Kamu kurum kuruluş ile Belediyelere ödenen 5000,00TL ve üzeri HarçlarınBA formunda gösterilme zorunluluğu 4-Stopaja tabi veya faturaya tabi 5000,00TL ve üzeri Kiraların BA formunda gösterilme zorunluluğu 5-Yeni Nesil ÖKC lerde kime kesildiği belli olmayan günlük veya aylık 5000,00TL ve üzeri satışların BS formunda gösterilme zorunluluğu hakkında tarafımıza bilgi verirseniz çok memnun oluruz.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : 1-2-396 sıra nolu VUK Gn Tb hükümlerine gör gayrimenkuller ve taşıtlar ilişkin alış Ba bildirim formlarıyla bildirilmesi gerekmektedir. 3-Harç ödemeleri b formuna yazılmaz. 4-Kira ödemeleri Ba bildirim formlarıyla bildirilmesi gerekmektedir. 5-ÖKC fişi toplamı bildirilmez. B formları ile ilgili olarak 396 seri nolu VUK genel tebliğini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.