Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2021 17:20 (Üye) Soru : Merhaba e-defter mükellefinde ve diğer mükelleflerde lucada kayıt yaparken belge türüne e-arşiv fatura, e-fatura, fatura ve irsaliyeli fatura olarak seçim yaparak kayıt yapmaktayız. Ancak kılavuzda sadece fatura yer aldığı için acaba biz hatalı bir işlemmi yapmaktayız, gereksiz detayamı girmiş olduk. Belge türünü detaylandırmış olmamız bir sakınca doğurur mu? 2.olarakda optisyen olan müekllef zorunlu olarak e-fatura mükellefi ve şu anda işletme defteri mükellefi. Bu mükellef için ciro sınırı ilemi e-deftere geçiş zorunluluğumuz var yoksa 2022 başında e deftere geçmek zorundamıyız. Yeni açtık ciro olarak o rakama ulaşma ihtimalimiz yok. Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Cevap : Merhaba; e-defter uygulama kılavuzunda 8 adet belge başlığı mevcut bulunmakrtadır. Belgelerinizi bu kapsamda düzenlemelisiniz. Belge başlıkları alt kırılımları hakkında Luca ile iletişime geçmelisiniz iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.