Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.10.2021 11:45 (Üye) Soru : Vergi incelemesi sonucu tarafımıza yapılan tarhiyat ve cezalar için vergi mahkemesinde dava açtım. Vergi Mahkemesi 31.05.2021 tarihinde tarhiyatın bozulması yönünde karar verdi. İdare temyiz yoluna başvurdu. Bu süreçte 7326 sayılı kanun çıktı ve kanun 3. Maddesinde, son kararın terkin olması durumunda vergi aslının %10’u ve hesaplanan Yi-Üfe ‘nin ödenmesi koşuluyla davanın kapanacağı belirtiliyor. Bu maddeden yararlanmak için başvurduk ancak vergi dairesi mahkeme kararının kendilerine kanun yayım tarihinden sonra tebliğ edildiği için vergi aslının %10 nu değil %50 sini ödemeniz gerekiyor diyor. Bu konuda ne yapabilirim. Teşekkürler.

Cevap : Görüşünüz ve uygulamanız doğrudur. Geçerli olan Tarih Mahkemenin karar tarihidir. Konu hakkında İstanbul VD Başkanlığı ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.