Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.10.2021 11:49 (Üye) Soru : kolay gelsin yeni bir müşterimiz var bu kişi transit ticaret yapmaya başladı amerika da amazon üzerinden satış yapmaktadır abd de sanal hesap açtı ödemeler bu hesaba geliyormuş dolar olarak sipariş geldikçe aliexpress den ürünleri sipariş geçiyor ödemesini yapıyor banka hesabından ve direk amerika daki vatandaşa gidiyor ödemesi sanal hesabına geliyor bildiğiniz gibi hiç türkiye ye girmiyor çin deki firma ticari olarak excel de üzerinde fatura düzenlemesi yapıp mail atıyorlar banka ödemeside mevcut bunları alış olarak kayda alabilirmiyiz satış yaptığımız ürünleride nasıl faturalandıracağız birde abd ki sanal hesabımızdan para çekme talebinde bulunduğumuz tl ye çevirip istanbul da sender ödeme hizmetleri a.ş. tarafından banka hesabımıza para düşüyor aracı kurummuş ödeme hizmetleri yapıyor bu firma ile görüştük sizden ödeme geldiği için size mi fatura düzenleyeceğiz diye yok hayır herhangi bir fatura düzenlemenize gerek yok dediler yani bu firmanın muhasebe işleyiş süreci nasıl olacak teşekkürler

Cevap : Bahsettiğiniz ticari faaliyet konusunda bilgimiz olmadığı için detaylı yorum yapamıyoruz. Yapılan ticari faaliyetten elde edilen komisyon geliri alındığı için KDV hesaplamadan fatura düzenleneceği görüşündeyiz. GİB den özelge alarak işlem yapmanızı öneririz.ur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.