Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.10.2021 12:18 (Üye) Soru : Merhaba.. Size sormak istediğim soru, emlak danışmanlığı firması olan ve yurdışında müşterisi olan firmam ile ilgili. Yurtdışındaki müşterisi, projeli inşaatlardaki emlakların, satış danışmanlığını yapan mükellefimden, proje firmasının ödemesini emlak danışanı aracılığı ile ödemek istiyor. Burada ki ödemeye aracı olma şekli, emlak danışanını vergi yüküne sokarmı. Bu durumda firmayı koruyucu olarak, yapılan sözleşmede bunu madde olarak eklemesi, emlak danışanı firmasını vergi yükünden kurtarırmı.. Kazanç inşaat firmasının.. Müşteri inşaat firmasına ödemesini emlak danışanı firması aracılığı ile yapmak istiyor. Bu konuda ki yorumunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Vergi yükünden nasıl kurutulacağı konusunda yorum olmaz.Rmalak alım satımında bahsettiğiniz danışman elde ettiği komisyon veya gelir için fatura düzenleyecektir. G. menkul alım ve satımındaki bedeli alıcı ,satıcıya ödemesi gerekir Bahsettiğiniz şekilde aracının hesabından(emlak danışmanlığı firması) yapılmayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.