Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.10.2021 14:40 (Üye) Soru : Merhaba, Gümrük Beyannamelerin 9 numaralı kutucuğunda SMMM ve YMM bilgilerinin girilmesi hususu Gümrük Yönetmeliği EK 14 'de belirtilmektedir. Gümrük beyannamelerinin ilgili bölümünde SMMM veya YMM bilgilerimizi belirtmemiz bize bir sorumluluk getirmektemidir ? Bu bilgilerimizin gümrük beyannamesinde belirtilmesindeki amaç nedir ? Bilgi rica eder iyi çalışmalar dileriz.

Cevap : SORUMLULUK konusunda 7 Ekim 2009 ve 27369 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan GÜMRÜK YÖNETMELİĞİ de bir TANIMLAMA VE AÇIKLAMA YOK. Tanımlanmayan işlem için sorumluluğun olmayacağı görüşündeyiz. Yönetmelik de belirtilen Gümrük Beyannamelerinin doldurulmasına ilişkin kullanma talimatına göre 9 nolu kutunun doldurulması zorunludur. Bu durum 2009 yılından beri uygulanmaktadır. Amacın ne olduğu konusunda bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.