Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.10.2021 14:47 (Üye) Soru : DEĞERLİ MESLEKDAŞLARIM KOLAY GELSİN, KİŞİ SAKATLIK İNDİRİMİNDEN YARARLANARAK ÖTV ÖDEMEKSİZİN BİR ARAÇ ALIYOR. BİLAHARE (ARAÇ ALIMINDAN 2 -3 YIL GİBİ BİR SÜRE SONRA) VEFAT EDİYOR. VEFATINDAN KISA BİR SÜRE SONRA HANIMI DA VEFAT EDİYOR. ÖLEN KARI-KOCANIN ÇOCUKLARI OLMAMIŞ, VARİS OLARAK BİYOLOJİK ÇOCUKLARI YOK. VEFAT EDEN ARAÇ SAHİBİNİN VASİYETNAMESİ ÇIKIYOR, TÜM VARLIĞINI ERKEK KARDEŞİNİN OĞLU OLAN BİR KİŞİYE BIRAKMIŞ, DİĞER VARİSLER BUNU KABUL EDİYOR. SORACAĞIM SORULAR ŞU: 1- VEFAT EDEN KİŞİ ARACI ALIRKEN SAKAT OLMASI DOLAYISIYLA ÖTV ÖDEMEMİŞ. VASİYET ETTİĞİ VARİS SAKAT DEĞİL. BU DURUMDA ARACIN KALDIĞI VARİSE ÖTV TAHAKKUKU GEREKİYOR MU ACABA? 2- VASİYET ETTİĞİ KARDEŞİNİN OĞLUNUN EVLATLIK DURUMU YOK. BU KİŞİ USUL VE FÜRU OLMADIĞI İÇİN VERASET VERGİSİNİN USUL VE FÜRÜ HÜKÜMLERİNE GÖRE İNDİRİMDEN YARARLANABİLİYOR MU? BU KONULARDA BİLGİ VERİP YARDIMCI OLMANIZI İSTİRHAM EDERİM. SAYGILARIMLA.

Cevap : 1-VARİS TAHSİL EDİLMEYEN ÖTV ÖDEYECEK DİR. 2-USUL VE FÜRÜĞÜ ÇOCUKLAR VE ANNE BABADIR .KARDEŞ ÇOCUĞU BU HÜKÜMDEN YARARLANMAZ.KONU İLE İLGİLİ OLARAK BİR AVUKAT DAN BİLGİ ALMANIZDA YARAR VAR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.