Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.10.2021 09:47 (Üye) Soru : Merhabalar, Defter beyan da olan (işletme usulü firma) müşterim 07.09.2021 de vefat etti. Vergi dairesinden kapanış yapıldı. Tüm beyannameleri de 13.10.2021 tarihi itibariyle tamamlayıp sözleşmemi de hem gib den hem de e-birlik den iptal ettim. Hala açık duran defter beyan kapanış için ilave birşey yapmam gerekiyor mu? Gekap beyannamesini de temmuz-eylül döneminin beyanını ekim ayında vermiştim. Vergi dairesi kapanış dilekçesinde de iş bırakma formunda gekap mükellefiyetini belirtmiştim. Gekap kapanış için de ilave birşey yapmama gerek var mıydı acaba?

Cevap : DBS kapanışı Vefat tarihinden itibaren 4 ay içinde yıllık GV beyannamesi verildik den sonra kapanır. Yıllık beyannamede verilmiş ise yapacağınız başkaca bir işlem yok. Gekap mükellefiyeti konusunda VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.