Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.10.2021 15:21 (Üye) Soru : mükellefime gümrük müşaviri böyle bir şey yazmış, (merhaba, Beyannamelerde Mali sorumlu olarak artık müsavirinizi kaydetmemiz gerekiyor mali müşavirinizin vergi levhasını iletebilir misiniz) ihracat işlemlerini ve gümrük beyannamesini gümrük müşaviri doldurduğu halde neden mali sorumlu mali maşavir oluyor. bunla ilgili bilgi alabilirmiyim. teşekkürler.

Cevap : SORUMLULUK konusunda 7 Ekim 2009 ve 27369 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan GÜMRÜK YÖNETMELİĞİ de bir TANIMLAMA VE AÇIKLAMA YOK. Tanımlanmayan işlem için sorumluluğun olmayacağı görüşündeyiz. Yönetmelik de belirtilen Gümrük Beyannamelerinin doldurulmasına ilişkin kullanma talimatına göre 9 nolu kutunun doldurulması zorunludur. Bu uygulamam yeni bir uygulama değildir. Bu bilgiler 2009 yılından beri yazılmaktadır Bazı gümrük müşavirleri SM/SMMM/YMM yerine ihracatçının bilgilerini yazmakta idi Ticaret Bakanlığı bu alana meslek mensuplarının ismin yazılmasını istemektedir. Yönetmelik için link https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/10/20091007M1-1.htm
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.