Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.10.2021 14:40 (Üye) Soru : Merhaba,Faaliyet Kodu(Nace)Kodu279006 olan bir işyeri ve 24 çalışanı mevcut ise Mesleki eğitim alan Stajyer çalıştırma zorunluluğu var mıdır? 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu Elektrik ve Elektronik Teknolojisi kapsamına girmektemidir? Yoksa özel işlemtmelerde değil Kamu işletmelerinde zorunlu olan bir durummu dur? Detaylı ve net olarak açıklama yapmanızı rica edebilir miyim? Özel şirket için bu kapsamda yetkililere sorduğumuzda aldığımız cevaplar zorunlu olmadığına yöneliktir. ? 2 mesleki eğitim amaçlı stajyeri bulunmaktadır firmanın zorunlu değilse çıkartacaklar. Şimdiden Teşekkürler.

Cevap : 27 - Elektrikli teçhizat imalatı 27.9 - Diğer elektrikli ekipmanların imalatı 27.90 - Diğer elektrikli ekipmanların imalatı 27.90.06 - Sıvı kristal cihazlı (LCD) veya ışık yayan diyotlu (LED) gösterge panelleri ile bys. elektrikli sesli veya görsel sinyalizasyon cihazlarının imalatı (elektronik sayı levhası (skorbord) dahil) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 18 inci maddesinde yer alan hüküm gereği 10 ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının %5’inden az olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitimi, mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumu öğrencilerine staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırmakla yükümlü tutulmuştur. 10 veya daha fazla personel çalıştıran işletmeler stajyer çalıştırmak zorundadır. İşletmeler çalıştırdıkları personel sayısının %5’inden az olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine staj yaptırmalıdır. 10’ndan az personel çalıştıran işletmeler de mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrencilerine 3308 sayılı Kanuna göre staj yaptırabilir. 3308 sayılı Kanun kapsamında 10 ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince her yıl Şubat ayı içerisinde İl Millî Eğitim Müdürlüklerine ve o ildeki Yüksek Öğretim Kurumlarına bildirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.