Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.10.2021 17:33 (Üye) Soru : merhaba. inşaat firmamız kentsel dönüşüme girmiş apartmanın yapım işini üstlendi, mülksahipleri ile sözleşme yaptı, (yapım için ne kadar ödeme alacağını, kesilecek faturaya %18 kdv uygulayacağı gibi). firmamız inş yapımı için demir, beton vs gibi her malzemeyi aldı, faturalarını aldı %18 kdv ödeyerek. Mülksahipleri şuan, şirketimizin kendilerine keseceği faturaya %1 kdv uygulamamızı istiyor (cumhurbaşkanı kararı var kdv %1 olacak diyerek) ve şirketimize yapacakları ödemeleri %17 indirerek ödeme yapıyorlar. şimdi burada %17 kdv farkını şirketimiz cebinden ödemiş oldu. şirketimiz bu %17 vergi dairesinden iade talep etmek istemiyor, biz sözleşmemiz gereği keseceğimiz faturaya %18 kdv uygulayabilirmiyiz. eğer uygulayamıyor isek zorunlu %1 kdv kesmemiz gerekiyorsa. Bu iade işleminde bir kolaylık var mı? yoksa bilgiğimiz eski sistem uygulama şeklinde mi talep edeceğiz. bilgi verebilirmisiniz. tşk

Cevap : Kentsel dönüşüm sonucunda kat maliklerine düzenlenecek Fatura da % 1 KDV hesaplanır.Sözleşmelerdeki hükümler yasada belirtilen oranı etkilemez.KDV iadesinde özel bir durum yok normal iade talep işlemi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.