Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.10.2021 10:36 (Üye) Soru : Hocam Merhabalar, Size sormak istediğim. Bir meslektaşımız tarafından gelen Bilanço defteri var. Firmanın Faaliyet Alanı Asfalt nakil sıkıştırma işi yapıyor. Hocam sorum. Yevmiye defterinde mal alışlar 153 ticari mal olarak işlenmiş. burada senenin yarısından sonra ben 150'li hesaplardan devam etsem olur mu? yoksa 153 tic mal alışları olarak mı devam etmeliyim. üretim yapan bir firmaya 153 tic mal satışları olarak muhasebeleştirmek mevzuat açısından sıkıntı olur mu? 153 mal alışı olarak ben 2022 yılını da devam ettirsem. uygun olur mu?

Cevap : Sizinde belirttiğiniz gibi bu alışlar 150 hesap da takip edilmesi gerekirdi Yıl içinde plan değişikliği konusunda yorumumuz yok. Çünkü ; İşlem TDHP aykırı
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.