Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.10.2021 16:40 (Üye) Soru : Merhaba, İhracat yapan Müşterilerimiz Gümrük Müşavirliklerinden İthalat ve İhracat Beyannamelerinde Mali Sorumlu Sütununa Mali Müşavir Bilgilerinin yazılabilmesi için Gümrük Müdürlüğüne kaydolmamız gerektiği bilgisi verilmiş bunun içinde tarafımdan faaliyet belgesi ve vergi levhası istenmiştir. Mali Müşavirlerin Gümrük Müdürlüğüne Kaydolma gibi bir durumu söz konusumudur? Bu işlemden dolayı sorumluluğumuz nedir. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : SORUMLULUK konusunda 7 Ekim 2009 ve 27369 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan GÜMRÜK YÖNETMELİĞİ de bir TANIMLAMA VE AÇIKLAMA YOK. Tanımlanmayan işlem için sorumluluğun olmayacağı görüşündeyiz. Yönetmelik de belirtilen GÜMRÜK BEYANNAMELERİNİN DOLDURULMASINA İLİŞKİN KULLANMA TALİMATINA GÖRE 9 NOLU KUTUNUN DOLDURULMASI ZORUNLUDUR. Bu uygulama yeni bir uygulama değildir. Bu bilgiler 2009 yılından beri yazılmaktadır Bazı Gümrük müşavirleri SM/SMMM/YMM yerine ihracatçının bilgilerini yazmakta idi Ticaret Bakanlığı bu alana meslek mensuplarının ismin yazılmasını istemektedir. Konu Türmob tarafından Ticaret Bakanlığına iletmiştir. Diğer taraftan Meslek mensuplarından Vergi levhası , kayıt olma ve faaliyet belgesi isteneceği hakkında yönetmelik de bir düzenleme yok. Böyle bir zorunluluk varsa size mevzuatı bildirsinler bizlerde bilgi sahibi olalım. Bu bilgileri isteyen makam neresidir ? Yönetmelik için link https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/10/20091007M1-1.htm
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.