Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.10.2021 16:29 (Üye) Soru : Merhaba, NFT için en basit tanımı ile blockchain teknolojisi ile bir dijital dosyanın sahipliğini ve benzersizliğinin kanıtlanabilmesini sağlayan teknoloji diyebiliriz. Sanatçıların, sporcuların performanslarının dijital olarak ürünleştirilmesine ek olarak bir çok kişinin twitter mesajlarını bile NFT haline getirilip bir ürün olarak satabilmesine imkan veren bu teknoloji ilk bakışta anlaşılması zor olsa da aslında arz ve talebin yeni teknolojiler üzerinden buluştuğu yeni bir pazar. Nft satışları vergi kanunları açısından nasıl değerlendiriliyor? Mükellefiyet mi açılması gerekli ? Konu hakkında herhangi bir uygulama var mıdır? Nft satışı yapacak kişilerin yapması gerekli işlemler hakkında bilgi vermenizi saygılarımla rica ederim. Anlayışınıza teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Yapılacak ticaret için elbette mükellefiyet tesisi yapılacaktır.Yapılacak işlemler konusunda bilgimiz yok.GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.