Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.10.2021 10:51 (Üye) Soru : Merhabalar; 7338 sayılı kanun ile şirkete vergi mükellefi olmayan şahıslardan alınan araç ve gayrimenkul işlemlerinde gider pusulası düzenleme zorunluluğu kalktımı ? Saygılar..

Cevap : 7338 sayılı kanun ile şirkete vergi mükellefi olmayan şahıslardan alınan araç ve gayrimenkul işlemlerinde gider pusulası düzenleme zorunluluğu KALKMADI. Yapılan düzenleme ile aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır. VUK’un 234 üncü maddesinde Yapılan düzenleme ile, gider pusulasının düzenlenme zorunluluğunun bulunduğu durumlara açıklık getirilmekte ve belgenin düzenlenme süresinin de 7 gün olduğu açık bir şekilde ifade edilmektedir. Ayrıca, maddede öngörülen hallerde banka, ödeme kuruluşu ve PTT tarafından düzenlenen belgeler (dekont, alındı vb.) ile bu Kanun uygulamasında belge düzenleme yükümlülüğü bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının tabi oldukları diğer ilgili mevzuat dahilinde düzenledikleri belgeler gider pusulası yerine kabul edilmekte ve bu hallerde mükellefler tarafından ayrıca gider pusulası düzenlenmemesi sağlanmaktadır. (7338 SK Md.23 )
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.