Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.11.2021 14:04 (Üye) Soru : Merhaba VİOP piyasalarında yapılan Kaldıraçlı Hisse Senedi Alış işlemlerinin muhasebe kaydı konusunda yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

Cevap : Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında hisse senedi alım ve satımı için TDHP özel bir düzenleme yok. Hisse senetleri alındığı zaman 110 Hisse Senetleri Hesabının borcuna kaydedilir. Hisse senetleri satıldığı zaman hesabın alacağına kayıt işlemi yapılır. Hisse senetleri alım satım işleminden kar elde edildiği durumda alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark 645 Menkul Kıymet Satış Kârları hesabına alacak olarak kaydedilir. Hisse senetleri alım satım işleminden zarar edildiği durumda ise alış maliyeti ile satış arasındaki fark tutarı 655 Menkul Kıymet Satış Zararları hesabına borç olarak kaydedilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.