Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.11.2021 21:08 (Üye) Soru : merhabalar, işyerimizde haftalık çalışma süresi 45 saattir.(haftalık:9 saat * 5 gün olarak çalışmaktayız.) bordromuzda 225 saat bordroda 30 gün için dağılımı; 26 gün * 7,5 saat 4 gün * 7,5 saat (hafta tatili) toplamda 225 saat yapmaktadır. firmamıza yeni başlayan bir personelimiz haftalık çalışma süresi 36 saat olarak anlaşmıştır. 4 gün çalışıp, 3 gün hafta tatili olacaktır. (4 gün * 9 saat=36 saat haftalık) bordroda gösterirken nasıl yapmamız gerekli, 30 saat üzeri olduğu için bordroda 30 gün göstermek zorundayız. Bordroda nasıl takip etmem gerekiyor? yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : Saatlik ücretle çalışan sigortalıların prim günleri çalıştıkları saatlerin güne çevrilmesi yolu ile belirlenmektedir. Bu bağlamda; sigortalının ay içinde çalıştığı toplam saat, iş kanunu gereğince günlük çalışma süresi olarak uygulanan “7,5”‘e bölünerek bildirilecek prim günü sayısına ulaşılmaktadır. Bu işlem sırasında kesirli çıkan sayılar yukarı yuvarlanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.