Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.11.2021 09:46 (Üye) Soru : Merhaba; Arsa Sahibi tüm malzeme mimar vs. İşçi Ücretleri ve sgk pirimi gibi tüm giderleri kendisinin karşılayacağını beyan edip ,Müteahhitte belli bir miktar para verip 1 adet meskeni yapması için sözleşme yapmış bulunmaktadırlar. 1-Bu durumda bu inşaat özel inşaat olur mu ? 2 Sigorta müdürlüğü müteahhit yapımı üslendi diye sigorta doyasını Müteahhitin üstüne açacağını söyledi. Müteahhit yada arsa sahibi adına sgk dosyası açılmasının bir sakıncası var mı? bu durumda arsa sahibinin karşılayacağı sgk primlerini müteahhit karşılıyormuş gibi olur . 3-İnşaat için alınacak faturalar kimin adına alınacak ? 5- İnşaat bitiminde müteahhit yalnızca sözleşmede belirtilen para kadar mı fatura kesecek ? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 1-Kendisine özle konut yaptırıyor ise elbette özel inşaat dır. 2-Bu sorunuzu “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz. 3-Faturalar arsa sahibine ait olacak 4-Müteahhit hizmeti karşılığı Fatura düzenleyecek Faturada % 18 KDV hesaplayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.