Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2021 09:57 (Üye) Soru : Sorum elektrikli motor bobinaj ve tamir işi yapan iştigal konulu müşterimle ilgilidir. Halen işletme hesabına göre defter tutulmaktadır. ( bilgi ;motor onarım işi ile ilgili iş yapan mükellefler için kdv dahil 2000 tl sınır belirlenmiş ve 7/10 tevkifat uygulanması gerektiği açıktır.) Yapılan iş arızalı bir elektrik motorunun dış kasası hariç içindeki hasar görmüş bobin teli, kollektör rulman ve diğer malzemelerlin dışardan tedariki ile birlikte motorun revize edilmesi işlemidir. Defter tutma hadleri bakımından tamamı iş hasılatı değildir ancak tüm bu onarım işlemlerinde faturada ayrıca belirtilmesede malzeme ile birlikte bir işçilikte söz konusudur. 213 s.vuk 179-180-181 e göre iş hasılatının 5 katı ifadesi bu konunun unsurumudur yoksa Satın aldığı malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan şeklindemi değerlendirilerek bilanço veya işletme hesabına göre defter tutulmasına karar verimelidir. Teşekkür ederim.

Cevap : Kullanılan malzeme ayrıca satılmadığına göre yapılan iş ; Hizmet işidir. Sınıf değiştirme için VUK 177/2. maddeye göre işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.