Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2021 10:02 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Limited şirket ortağının 2017 yılındaki vefatı ile diğer ortaklar eşi ve çocukları, şirket fabrika binası hariç geri kalan şirketin aktifinde kayıtlı herşeyi satmıştır ve alacak borçları da temizlemiştir. Fabrika binasını da başka bir şirkete 1 Mart 2018 yılında kiraya vermiştir. LTD. şirket aktifinde kayıtlı fabrika binasını mirasçılara satıp şirketi tasfiye etmeyi düşünüyor yani fabrika binası şirket ortağı olan eşe ve 2 çocuğuna satılacak. Satış hangi bedel üzerinden olmalı? Şirket taşınmaz alımı satımı ve kiralanması ile uğraşan bir şirket değildir. Kurumlar vergisi istisnasından yararlanmak için 5 yıl parayı fon hesabından tutmalı mı? Şirket tasfiye olacağından fon hesabında parayı tutma gibi bir durumu söz konusu olamaz çünkü. Satışı kurumlar ve kdv yönünden değerlendirebilir misiniz?

Cevap : Satış Gerçek alış satış bedeli veya Emlak vergisi matrahı olur. KV istisnasından yararlanılamaz G.menkul kira verilip kira geliri elde edilmiştir.Kira geliri elde edilmesi istisnayı bozar( KVK 5.Md ve KDV 17/4.Md))Satış dan elde edilen gelir KV tabidir. Düzenlenecek Faturada % 18KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.