Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2021 10:05 (Üye) Soru : Merhabalar; Trendyol internet sitesi üzerinden giyim eşyalarının satışını yapacak kişi için şahıs işletmesi mükellefiyeti tesis edilecektir. Sorular : 1- Nace kodu olarak 47.91.14 (Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret) seçimi doğru mudur? 2- Firma sadece internet üzerinden satış yapacaktır dolayısı ile tüm satışları için fatura düzenleyecektir. Gene de tanımda "Perakende ticaret" ibaresi yer aldığı için ÖKC almak zorunda mıdır? Almaz ise vergi dairesine açıklama yapması gerekir mi? 3-MEvcut bir site üzerinden satış yapacağı ve kendisi tahsilat yapmayacağı için e-fatura ve e defter olma yükümlülüğü yoktur şeklindeki bilgimiz doğru mudur? Teşekkürler.

Cevap : 1-Na ce kodu konusunda bilgimiz yok VD den bilgi alınız. 2-ÖKC kullanmak zorundadır.(perakende satış dan dolayı) 3-Satış limitine göre E Defter ve e fatura kullanılır. (Satış tutarı 5 Milyon)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.