Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2021 12:58 (Üye) Soru : Değerli Üstadım 2 sorum olacak. 1- Tasfiyeye girecek bir firmamız var. Şirket 102 Bankalar hesabında yüklü bir para mevcut. Bu parayı ortaklar çekecekler. Şirket kapatırken çekilen paraları 131 e atacağız. atacak başka bir kalem yok. Çekilen bir para söz konusu. Herhangi bir sorun olur mu kapanışta. 2- Yabancı paralı çekler var. Bu çeklere değerlemeyi geçici vergi dönemlerinde değil de çek işletmeden çıktığında girdiği gün ile çıktığı gün arasındaki farkı kur karına ya da zararına atıyoruz. İşlem yanlış mı. Nasıl değerleme yapılacak yada. 101 de yabancı çekler mevcut yaklaşık 600 bine tekabul ediyor. neye göre değerleyeceğim tşk.

Cevap : 1-Tasfiye sürecinde de olsa Ortakların şirketten para çekmeleri halinde ADAT hesaplaması yapılması gerekir. 2-Tasfiye sürecinde yabancı para değerli varlıklar ve borçlar için Kur değerlemesi yapılarak işlem yapılır. Değerleme tasfiye dönem sonun da yapılır.Tasfiye sürecinde borçlar ödenir alacaklar tahsil edilir. Tasfiye sürecinde Geçmiş yıl karları dağıtılır. Tasfiye karı oluşur ise bu karda dağıtılır Sonuç da Banka ve kasa hesabı sermaye hesabı ile kapatılır.. Tasfiye sürecindeki yükümlülükleri ve muhasebe kayıtları için yayımlanmış Kitap ve makalelerden yararlanınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.