Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2021 14:07 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım Tereddüte kaldığım 1-2 sorum olacak sizlere affınıza sığınarak cevaplayabilirseniz çok seviniriz. 1. Soru: K.K.T.C. firmasına Lefkoşada verilecek konser için fatura keseceğiz TL olarka bu faturayı kdvsiz keceğim doğrumudur acaba? a) Konser yurtdışında verildigi için kdv istisnası var kdvsiz keseceğiz. Doğrumudur b) Eğer konser Türkiyede verilmiş olsa idi faturada KIBRIS firmasına kesilmiş olsaydı faturayı kdv'limi kesecektik ? 2. Soru: Yurtdışında verilen konserler için (Almanya, Kıbrıs) kesilen fatura kdv beyannamesine Tam İstisna Kapsamındaki İşlemler kısmında 302 Hizmet ihracatı kodu altında göstermelimiyiz? 189 GİB danışma hattına bunu sorduğumuzda bize Hizmet yurdışında veriliyor, Hizmetten yurtdışında faydalanıyorsa KDV beyannamesinde Hizmet ihracatı altında göstermenize gerek olmadığı, Geçici vergi beyannamesinde göstereceksiniz dediler. Bu konuda tereddütte kaldık KDV beyannamesinde Hizmet ihracatı altında göstermediğim vakit sadece geçici vergi beyannamesinde gelir tablosunda gösterdiğimde bu sefer KDV kümülatif satış toplamı ile Geçici/Kurumlar Vergisi Brüt satışlar toplamı tutmayacaktır. Ne yapmam gerekir?

Cevap : Yurt dışında verilen hizmet(konser) için düzenlenecek fatura da KDV hesaplanmaz. Hizmet ihracı istisnası uygulanır. Beyannamede tam istisna bölümünde beyan edilir. (302 kod)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.